شهید کاوه

زندگینامه

محمود کاوه‌ در خرداد هزار و سیصد و چهل‌ در خانواده‌ای‌ مذهبی‌دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. پس‌ از تحصیلات‌ ابتدایی‌ همراه‌ پدرش‌ خدمت‌ مقام‌معظم‌ رهبری‌ در مسجد امام‌ حسن‌ مجتبی‌ می‌رسند و ایشان‌می‌فرمایند: «اگر محمود دروس‌ کلاسیک‌ را به‌ اتمام‌ برساند و سپس‌ به‌دروس‌ حوزوی‌ بپردازد بهتر است‌.» پس‌ از آن‌ در مدرسه‌ راهنمایی‌«غزنوی‌»، ثبت‌ نام‌ و به‌ ادامه‌ تحصیل‌ مشغول‌ شد. بر اثر شرکت‌ در جلسات‌ علمای‌ مبارزی‌ همچون‌ شهید هاشمی‌نژاد وشهید کامیاب‌، تفکر مبارزاتی‌ او شکل‌ می‌گیرد و با شروع‌ تظاهرات‌ خیابانی‌در سال‌ 1357 در راهپیمایی‌ها تا مرز شهادت‌ پیش‌ می‌رود. با تشکیل‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ عضویت‌ در این‌ نهاد مقدس‌ رابرمی‌گزیند و پس‌ از گذراندن‌ دوره‌ی‌ آموزش‌، به‌ عنوان‌ مربی‌ تاکتیک‌ پادگان‌امام‌ رضا انتخاب‌ گردید.

 همزمان‌ با عزیمت‌ حضرت‌ امام‌ به‌ جماران‌، به‌ عنوان‌ سرپرست‌ یک‌گروه‌ بیست‌ نفره‌ جهت‌ حفاظت‌ از بیت‌ امام‌، به‌ تهران‌ اعزام‌ می‌شود. با شروع‌ جنگ‌ تحمیلی‌، وارد عرصه‌ی‌ نبرد با ضدانقلاب‌ داخلی‌ شده‌ ودر بدو ورود به‌ سقّز، مسؤولیت‌ خطیر گروه‌ اسکورت‌ را بر عهده‌ گرفته‌ و بااتّخاذ تاکتیک‌های‌ هجومی‌ و چریکی‌ به‌ عنوان‌ اولین‌ فرد، عملیات‌ضدکمین‌ را علیه‌ ضدانقلاب‌ در کردستان‌ طراحی‌ و اجرا و در مدتی‌ اندک‌،وضعیت‌ نبرد در شهر سقّز و حومه‌ی‌ آن‌ را به‌ نفع‌ نیروهای‌ خودی‌ تغییر داد. وی‌ در سمت‌ فرماندهی‌ عملیات‌ سپاه‌ سقّز، با اجرای‌ عملیاتهای‌چریکی‌، دشمنی‌ را که‌ بر شهر سیطره‌ یافته‌ بود، آواره‌ی‌ کوهها نمود. همزمان‌ با تشکیل‌ تیپ‌ ویژه‌ی‌ شهدا توسط‌ سرداران‌ شهیدمحمدبروجردی‌ و ناصر کاظمی‌، محمود به‌ عنوان‌ مسؤول‌ عملیات‌ تیپ‌معرفی‌ گردید و ضربات‌ مهلکی‌ را بر پیکر ضدانقلاب‌ وارد ساخت‌. با تعیین‌مبلغ‌ هنگفتی‌ به‌ عنوان‌ جایزه‌ برای‌ به‌ شهادت‌ رساندن‌ کاوه‌ از سوی‌ دشمن‌نام‌ محمود کاوه‌، بر سر زبانها افتاد. آزادسازی‌ شهر بوکان‌ و سپس‌ جاده‌ی‌ مهم‌ و حیاتی‌ پیرانشهر سردشت‌،از جمله‌ عملیاتهای‌ گسترده‌ای‌ است‌ که‌ با فرماندهی‌ و جانفشانی‌ او انجام‌گرفت‌. با شهادت‌ شهیدان‌ کاظمی‌، گنجی‌زاده‌ و بروجردی‌، سکان‌ فرماندهی‌تیپ‌ ویژه‌ی‌ شهدا در سال‌ هزار و سیصد و شصت ودو به‌ او سپرده‌ شد. در همین‌ سال‌ علاوه‌ بر نبرد با ضدانقلاب‌، اقدام‌ به‌ انجام‌ عملیاتهای‌برون‌ مرزی‌ والفجر دو وسی و چهار نموده‌ و مناطق‌ مهمی‌ از میهن‌ اسلامی‌ را آزادساخت‌. با حاکم‌ شدن‌ آرامش‌ و امنیت‌ بر کردستان‌، تلاش‌ خود را معطوف‌مبارزه‌ با ارتش‌ عراق‌ نمود و در عملیاتهای‌ بدر، قادر، والفجرو کربلای‌صحنه‌های‌ غرور آفرینی‌ را آفرید. آخرین‌ مجروحیت‌ وی‌ در تک‌ حاج‌ عمران‌ بود که‌ در یک‌ نبرد تن‌ به‌ تن‌با دشمن‌ بعثی‌ ترکش‌ نارنجک‌ به‌ سرش‌ اصابت‌ کرد. محمود کاوه‌ در یازدهم‌ شهریور ماه‌ 1365 در سن‌ 25 سالگی‌، هنگامی‌که‌ به‌ منظور تصرف‌ ارتفاعات‌ مهم‌ 2519، پیشاپیش‌ رزمندگان‌ اسلام‌ درحرکت‌ بود، در اثر اصابت‌ ترکش‌ خمپاره‌، به‌ فیض‌ عظیم‌ شهادت‌ نایل‌ آمد.

 

خاطرات

اسیر گردن کلفت
یک اسیر گرفته بودیم، از ان گردن کلفت ها.به هیچ عنوان نم پس نمی داد و هیچ صحبتی نمی کرد خیلی هم ادعایش می شد.ما دو تا مطلب را احتیاج داشتیم بدانیم، یکی اینکه بقیه کوموله ها کجا رفته اند و دیگری اینکه با اسرای ما چکار کرده اند؟طرف لب از لب بر نمی داشت.میگفت:«گردنم رو هم بزنید چیزی نمی گم.»شهید کاوه از راه رسید.دست گذاشت روی شانه های آن اسیر و شروع کرد باهاش قدم زدن.چند دقیقه بعد برگشتند.شهید کاوه جایی را نشان داد و گفت:«اون جا را بکنید.»خودش هم با یک گروه رفت دنبال کوموله ها، آن اسیر را هم برد.ما جایی را که او گفته بود کندیم، جنازه بچه هایی که اسیر شده بودند را پیدا کردیم. کند.»
*************
رعایت نظم
زمانی که جلسه برگذار می شد سر ساعت که می شد در را می بست. اگر کسی 10 دقیقه دیر می آمد راهش نمی داد. می گفت:«همان پشت در بایست.» بعد از جلسه هم با توپ و تشر، عصبانی می رفت سراغش و می گفت:«وقتی توی جلسه 10 دقیقه دیر می آیی، لابد توی عملیات می خواهی هم به دشمن بگی که 10 دقیقه صبر کن برم آماده بشم، بعد بیام بجنگیم.این که نمی شه این نیرو ها زیر دست ما امانت اند. می خواهی این جوری نگهشون داری؟!»
*************
کشف کاوه
بعد از عملیات آزاد سازی بوکان یک شب دور هم جمع شده بودیم. ناصر کاظمی بعد از گوش کردن به صحبت ها ،آهی کشید گفت:«این عملیات تموم شد و باز من شهید نشدم.»بعد ادامه داد:«البته من اگر شهید هم نشدم و نتونستم با خون خودم خدمتی به اسلام بکنم ،خیلی نگران نیستم.»این حرف او باعث تعجب همه ما شد ،چون اشتیاق او به شهادت را می دانستیم.کاظمی گفت: «من کاری برای جمهوری اسلامی کردم که خیلی امیدوارم حق تعالی نظر عنایتش را شامل حالم کند.»همه کنجکاو شده بودند که قضیه چیست.شهید کاظمی با انکه از ریا بسیار تنفر داشت و بسیار آدم توداری بود گفت:«اون کار اینه که من کاوه را برای جمهوری اسلامی کشف کردم و یقین دارم که کاوه می تواند مساله کردستان را حل کند.»
*************
ازدواج
شهید محمود کاوه در سال 1362 با خانم فاطمه عماد اسلامی ازدواج نمود که ثمره این ازدواج و این زندگی سه ساله یک فرزند به نام زهرا می باشد. همسر ایشان می گوید: «در اولین برخورد و صحبتی که باهم قبل ازدواج داشتیم، به من گفت:من مرد زندگی نیستم. آدمی نیستم که در ستاد بنشینم. من مرد جبهه ام، حتی اگر جنگ ایران و عراق تمام شود باز در لبنان یا در جای دیگری به مبارزاتم علیه باطل ادامه خواهم داد. من فکر می کنم پاسداری که در ستاد بنشیند و در جبهه حضور پیدا نکند، پاسدار نیست. مگر کسانی که واقعا لازم باشد در ستاد بمانند. تنها از شما می خواهم که مرا درک کنی و زمانی که اسلحه ام بر زمین افتاد، شما زینب وار، راهم را ادامه دهید. »

*************
مبارزات
شهید کاوه کار خود را با آموزش متون نظامی به مدت 6 ماه در مشهد آغاز نمود. سپس برای فراگیری فنون چریکی عازم تهران شد. پس از اتمام دوره به مدت یکسال به همراه تعدادی از افراد که او سرپرستی آنان را بر عهده داشت، در بیت امام(ره) خدمت نمود. اواخر سال 58-59 که غائله کردستان بوجود آمد، به آن دیار مظلوم شتافت و حدود 8سال در آنجا با ضد انقلاب داخلی و دشمنان خارجی مبارزه نمود. شهید محمود کاوه در عملیات های بسیاری شرکت کرد و بارها به سختی مجروح شد و در این رابطه سلامتی یک دست خود را در راه انقلاب اهدا نمود.
*************
شهید محمود کاوه
محمود کاوه، فرزند محمد رضا، تنها فرزند ذکور خانواده می باشد که در اول خرداد 1340 در مشهد متولد شد. از همان بدو تولد به واسطه دعای پدر که از خداوند درخواست نموده بود که او را در سلک صالحان و عاشقان خودش قرار دهد و عاقبت به خیر کند، روحیه مسلمان واقعی و شیعه مولا علی(ع) را دارا بود بطوری که مقام معظم رهبری در مورد او می گوید:«من او را از بچگی می شناسم. پدر شهید جزو اصحاب و ملازمین همیشگی مسجد امام حسن (ع) بود که بنده آنجا نماز می خواندم و سخنرانی می کردم. او دست این بچه را می گرفت و با خود به مسجد می آورد و او همیشه همراه پدرش بود.»
                        ***************************************

 

 

/ 0 نظر / 31 بازدید